ПСАЛТИРЬ ПРЕСВЯТОЙ БОГОРОДИЦЫ

Malfrida

Администратор
Регистрация
21.08.2018
Сообщения
9 050
#1
ПСАЛТИРЬ ПРЕСВЯТОЙ БОГОРОДИЦЫ

h-1с54.jpg



христианские песнопения
Пресвятой Царице Небесной Приснодеве Марии составленные по подобию псалмов
(из творений святителя Димитрия Ростовского)
Молитвы перед началом чтения Псалтыри
Под Твое благоутробие прибегаем, Богородице Дево, молитв наших не презри в скорбех, но от бед избави нас, едина чистая и благословенная.
Госпоже, устне мои отверзеши и уста моя возвестят хвалу Твою.
Госпоже моя, в помощь мою вонми. Слава Тебе, сирот Мати, сотвори нам милостива Вседержителя Бога.
О, Пресвятая Владычице, Пресвятая Дево Богородице, Господа Бога моего Иисуса Христа Мати! Припадаю и молютися, яко Матери Царевой, предначиная к Тебе недостойное мое сие моление, еже приемши, о Мати Царя небесе и земли, принеси к Царю царствующих, всех Господу, Сыну Твоему и Богу, и прощение всем согрешениям моим испроси, житию моему подаждь исправление и на кончине от воздушных врагов немятежное пришествие, царствия божественный вход отверсти исходатайствуй ми и тамо райския пищи наслаждения, горняго онаго града, вышняго прекраснаго Иерусалима, веселия и неизреченных того красот, светлости же трисияннаго Троичнаго света и сладкаго гласа ангельских пений наслаждатися: еяже славы и радости наследника мя и святых всем сопричастника сотвори, вся бо можеши, яко Мати Царя всемогущаго; и ныне убо, изряднее и в час сей, услыши мя, Всемилостивая Владычице, предстояща Ти, вонми, Госпоже Царице, молебное пение приносящу Ти.
Поклонение Пресвятой Богородице
Приидите, поклонимся Царице нашей Богородице. Приидите, поклонимся Деве Марии, Царице нашей Богородице.
Приидите, поклонимся и припадем к Самой Госпоже Деве Марии, Царице нашей Богородице.





Поклоняемся Тебе, Пресвятая Богородице, Твоим Рождеством явльшая нам свет истинный, Царице небу и земли, надежде ненадежных, помощнице немощным, ходатаице всем грешным; Ты нас покрый и заступи от всех бед и нужд, душевных и телесных, и буди нам, молимся, заступница святыми Твоими молитвами.
Поклоняемся Твоему благословенному зачатию и рождению от святых твоих родителей, от Иоакима и Анны; молим Тя, Госпоже наша, даждь нам житие безгрешно зачати и родити плоды покаяния.
Поклоняемся Твоему введению в церковь Господню, трилетствовавшая Отроковице, и молим Тя, свете наш, церковь нас соделай Святому Духу молитвами Твоими.
Поклоняемся благовещению Твоему, Пречистая Богородице Дево, егда действием Святаго Духа со гласом Архангельским зачала еси Слово Отчее, и молим Тя, свете наш, нам, отчаянным, благовести спасение.
Поклоняемся рождению Твоему, егда воплотила и родила еси Христа, Спаса миру, и явилася еси Матерь Богу, от всея твари славима и превозносима, и молим Тя, свете наш, являй себе Матерь милосерду ныне и во век будущий.
Поклоняемся очищению Твоему, нескверная, неблазная, нетленная, Пречистая, и молим Тя, свете наш, очисти нас от всякия скверны плоти и духа молитвами Твоими.





Поклоняемся и почитаем болезни Твоя, яже претерпела еси во время вольныя страсти Сына Твоего, егда сбыстся Симеоново проречение: Тебе же Самой душу оружие пройдет, и молим Тя, свете наш, болезни душевныя и телесныя избави нас.
Поклоняемся Тебе, Госпоже, воспоминающе радость Твою, юже имела еси во время воскресения Сына Твоего, и молим Тя, свете наш, радости духовныя не лиши нас.
Поклоняемся чесному и славному Успению Твоему, и молим Тя, свете наш, успи страсти наша плотския помощию Твоею.
О Пресвятая Владычице Богородице! Приими сие малое моление и принеси е Сыну Твоему и Богу нашему, да спасет и просветит Тебе ради души наша.
На Твой пресвятый образ взирая, яко истинную самую Тя зрим сущую Богородицу, верою сердечною и любовию от души припадаем и поклоняемся с превечным на руку Твоею держимым Младенцем, Господом нашим Иисусом Христом.
О Пресвятая Госпоже наша, Царице Небесная, преславная Владычице, Дево Богородице, печальных всех праведное утешение и всем уповающим на Тя живот и воскресение! Приклони, о Госпоже, пречистыя Свои ушеса к молитве нашей, приносимой Тебе от нас, непотребных и недостойных рабов Твоих.
О Мати наша милосердая! Яви на нас милость Свою, в печали сущих и во гресех всегда пребывающих, и не презри нас, многогрешных рабов Твоих.
О Мати наша прекрасная! Всех благих Ты еси вина, смертных человек оживление и погибших избавление, приими недостойное наше сие моление, падших и многогрешных рабов Твоих, в час сей горькаго и плачевнаго, и болезненнаго нашего прошения, яко дерзаем глаголати к Тебе, Пресвятой Госпоже Царице Богородице, сие моление и радостное со Ангелом приглашение сицево: Богородице Дево, радуйся, благодатная Марие, яко зачала еси плотию Сына Божия. Радуйся, яко Его во чреве Твоем носила еси. Радуйся, яко Его родила еси. Радуйся, яко сосцы питала еси. Радуйся, яко Ему волсви поклонялися. Радуйся, яко Христа в церкви по триех днех обрела еси. Радуйся, яко Христос воскресе из мертвых и взыде на небеса. Радуйся, яко Ты сама на небо взята еси. Радуйся, яко Ты девством Ангелов и славою Святых превосходиши. Радуйся, яко Ты на земли мир твориши. Радуйся, яко Тебе жители небеснии вси послушны суть. Радуйся, яко Ты еже хощеши, у Сына Твоего, Христа Бога нашего, испросити можеши. Радуйся, яко сподобилася еси быти близ Пресвятыя Троицы. Радуйся, яко Ты Мати людей озлобленных, иже к Тебе прибегают. Радуйся, яко Твоя радость во век не скончается. Радуйся, Благодатная, Господь с Тобою!
О Пресвятая Госпоже Владычице, Дево Богородице! Приими недостойную молитву нашу и сохрани нас от наглыя смерти, и даруй нам прежде конца покаяние.






Молитва
Достойно славимая и праведно от всех горних чинов ублажаемая, яко без сравнения их превосходящая, Бога и Творца всяческих рождшая, паче всех возвеличенная, Ейже, яко Царице, предстоят лицы Ангельстии, Гавриилову песнь возглашающе: радуйся, Благодатная! Наши же грешныя и бренныя уста кую достойную похвалу принести возмогут величию Твоему, точию да зовем Ти: о пречудная Владычице, молися из Тебе воплощенному Христу Богу нашему, да призрит на ны, люди безответныя, да сохранит нас невредимых от всех навет вражиих и злых клевет, много бо может Твоя матерняя молитва, по реченному: проси Мати Моя, не отвращуся, но вся прошения Твоя исполню. Радости о сем исполняемии, взываем Ти: спаси, Владычице, погибающия рабы Твоя, просвети омраченныя суемудрствованиями века сего и приведи ны к Сладчайшему Иисусу, да вечно радующеся, взываем: слава Отцу, слава Сыну, слава и Святому Духу, слава и Тебе, Преславней и Пренепорочней Деве Богоматери, ублажаемой и благословляемой в безконечные веки веков. Аминь.
Достойно есть, яко воистинну блажити Тя, Богородицу, Присноблаженную и Пренепорочную, и Матерь Бога нашего. Честнейшую Херувим и славнейшую без сравнения Серафим, без истления Бога Слова рождшую, сущую Богородицу Тя величаем.





КАФИЗМА 1
Псалом 1
Блажен муж, иже любит имя Твое, Приснодево Мати Марие: благодатию Твоею душа его утвердится, и яко древо, при исходящих вод насажденное, множайшия плоды правды изнесет. Благословенна Ты в женах ради смирения и веры сердца Твоего; всех бо жен побеждаеши красотою Твоею, превосходиши Ангелов и Архангелов святынею, милости и щедроты Твоя везде проповедуются; Бог дела рук Твоих благословил есть.
Псалом 2
Госпоже, чесо ради шаташася языцы, стуждающии ми? Бурею ужаса и страха посрами и низложи их; да покрыет нас десница Твоя: расточи тучи беззаконий наших, возьми бремя грехов наших. Приидите к Ней все труждающиеся и обремененные и упокоит вас, приступите к Ней в напастях ваших, и осветит вас просвещение лица Ея; благословите Ю всем сердцем вашим: милости бо Ея полна земля.
Псалом 3
Госпоже, что умножишася видимыя и невидимыя врази, стуждающии ми? Бурею праведнаго гнева Твоего да развееши их. Помилуй мя, Госпоже, и исцели немощи моя, согрей оледенелое сердце мое и не предаждь мене в руки душевных врагов моих; в день смерти моея предстани в помощь души моей, приведи мя ко пристанищу спасения. Слава Тебе, безпомощных Заступнице.
Песнь вместо славы





Тя, Матерь Божию, хвалим, Тя Марию Приснодеву и Богородицу, исповедуем, Тя, от Превечнаго Отца избранную, вся земля величает; Тебе вси Ангели и Архангели, Тебе вси Начала смиренно служат, Тебе вси Власти и превышния Силы небесныя, и вся Господствия повинуются; Тебе вси Престоли, Тебе Херувими и Серафими радующеся предстоят, Тебе вси ангельския лики непрестанным гласом вопиют: Пресвятая Богородице Марие, Мати Приснодево! полны суть небеса величества славы чрева Твоего; Тебе преславный апостольский лик своего Творца и Спасителя Матерь восхваляют; Тебе мучеников множество Богородицу величают; Тебе преславный исповедников лик Святыя Троицы храм нарицают; Тебе девственнии полцы своего девства образ проповедуют; Тебе вси святых души преславную Царицу небес нарицают; Тебе по всей вселенней Святая Церковь всех верных христиан исповедует Матерь Божию и почитает истиннаго Царя.






Небеснаго Богоизбранную Отроковицу; Ты Ангелов Госпоже и всех святых слава; Ты райская отверстая дверь; Ты лествице Царствия Небеснаго; Ты Царя славы прекрасный чертоже; Ты неистленный ковчеже благодати; Ты бездна щедрот; Ты прибежище грешных, Ты благословенная Мати Спасителя Христа; Ты ради освобождения плененнаго человека, Бога восприяла еси во чрево от Духа Святаго и Невместимаго вместила еси; Тобою попран бысть адский враг и отверзошася верным двери Царствия Небеснаго; Ты одесную Бога стоиши; Ты Его умоляеши за нас, Приснодево Марие; Иже будет судити живых и мертвых; Тя убо желаем всегда быти нашу Заступницу к возлюбленному Сыну Твоему и Богу, Иже честною кровию нас искупил есть, да восприимем вечныя славы обетование. Спаси люди Твоя, о Владычице, и благослови достояние Твое, яко да будем причастницы блаженнаго наследия Сына Твоего, и упаси нас, и возьми нас даже до века, на всяк день. О Прещедрая! хвалити и блажити Тя желаем сердцем и устнами. Сподоби, Премилосердная Мати, ныне и всегда без греха сохранитися нам. Помилуй нас, Заступнице, помилуй нас, да будет милость Твоя с нами, яко уповаем на Тя, соблюди нас, Премилосердная, во веки веков. Тебе подобает хвала, Тебе подобает слава, Тебе подобает пение ныне и присно, и во веки веков, аминь.





Псалом 4
Егда призвах Тя, Госпоже, с верою и надеждою на Тя, услышала мя еси и от рыкающей поднебесной злобы, приуготовившейся снести мя, и от хищных рук, ищущих души моея, милостию Твоею защитила и избавила мя еси, понеже блага милость Твоя на всех, призывающих имя Твое святое. Благословенна Ты в женах, Госпоже, во веки и владычество Твое вознесеся во век века.
Псалом 5
Глаголы моя внуши, Госпоже, и не отврати от мене матернее лице Твое, обрати плач Твой в радость и сетование мое в веселие, да падут пред ногами моими врази мои, многомощными молитвами Твоими гордыя главы их сокруши, да благословит Тя всяк язык и имя Твое исповесть всяка плоть. Благословенна еси, о великаго Царя Небеснаго Дщи: Ты еси венец всей святыни, Ты еси слава горнему и дольнему Иерусалиму; благословящии Тя избыточествуют в трудех своих, благословящии Тя будут благословенны, клянущие Тя проклянутся; да не умалится от дому рабов Твоих вина и елея изобилие. Благословляем Бога, создавшего Тя, благословенны родители Твои, рождшии Тя; благословенна еси, Госпоже, на небеси и на земли, хвальна и препрославлена во веки веков.
Псалом 6
Госпоже, да не яростию своею обличит нас, грешных, правосудный Господь, ниже гневом Его накажемся: Ты, Заступнице наша, да попечешися о нас и ради святаго имени Твоего от врат адовых и от чрева мрачныя бездны Твоими молитвами избави нас, да поведаем во веки чудеса Твоя, понеже не мертвии, ниже сущии во аде восхвалят Тя, но мы, живии, благодатию Твоею благословим Тя.






Песнь вместо славы
Слава Тебе, Мати Божия, верных прибежище, избавление в лютых содержимых, душе моей Божественное утешение! Всеокаянную душу мою, Благодатная, уязвленную стрелянии злобнаго ратника, вручаю всесильному предстательству Твоему, юже соблюдай, и покрывай, и спасай от бесовских козней невредиму, да зову Ти: радуйся, Невесто Неневестная!
Псалом 7
Госпоже моя, на Тя уповах; от врагов избави душу мою, яко да во смирении моем благоугожду Тебе; светлость лица Твоего да облистает душу мою и воззрение Твое на мя милостивное да освятит совесть мою и принесу Тобою молитвы и моления к Вышнему.
Псалом 8
Госпоже, Господь наш бысть Тобою Спаситель и брат наш; яко огонь в купине и роса на руно, на Тя сниде превечное Божие Слово, Духу Святому нашедшу, осени Тя сила Вышняго; благословен зачатый в Тебе плод чрева Твоего, благословенно рождество Твое девственное, благословенна чистота плоти Твоея, благословенны щедроты сердца Твоего: слава Тебе, всех верных усердная Заступнице.
Песнь вместо славы:
Радуйся, Прещедрая милости Мати, спаси благодатию Твоею всех, призывающих Тя во истине, в уединении сущим буди утешением, во искушениях - прибежищем: помощи Твоей вручаю душу и тело мое, управи, научи, что ми подобает творити, да спасуся.







По 1-й кафизме тропари, гл. 1:
Просвети, Благая, омраченную душу мою, и нечувствие прожени, и научи мя творити волю Сына Твоего, яко да оставление многих моих грехов получу молитвами Твоими.
Подаждь ми, Дево, умиление, слез излияние обильное, источившая нам бездну щедрот, иссушающую зол наводнение и страстей токи, едина Пречистая.
Приближается Судия, при дверех конец, бодрствуй, душе, и из глубины сердца возопий Матери Бога нашего: избави мя страшных мук, и в месте светлем всели Твоим, Владычице, предстательством.
Молитва
Владычице Богородице, Человеколюбивая Госпоже моя, Ты веси помышления и дела моя и немощь моего естества. Тебе душу мою, юже оскверних грехми и непотребными помыслы, представляю. Ты бо, Владычице, веси гной моих язв, телесных и душевных, Ты же и исцеление от них даруй, возливающе каплю Твоего человеколюбию и милости. Призри убо, Владычице моя, Богородице, милосердым Твоим оком на окаянную мою душу, одержимую тягостию греховною и готову сущу огню предану быти от Праведнаго Судии. Но молитвами Твоими, Человеколюбице, благоприятна сотвори Своего Сына и всех Бога, хотящаго мя обличити пред Ангелы и человеки за мои худые помышления и дела. Послушает бо Тебе, яко Благ и Человеколюбец, о душе моей окаянней молящуюся. О прибежище верных, помилуй мя, валяющегося в бездне греховней, но приносящяго Ти воздыхание от сокрушеннаго сердца, да Твоего ради заступления сподоблюся прощения многих моих грехов. Тебе бо нам прибежище положил есть Сын Твой Бог. Ей, Господи, Господи, изволивый милосердия ради Твоего родитися от Чистыя Матери и Приснодевы Марии, спасения ради человеческаго, приими сию Ходатаицу о моем недостоинстве. Тоя ради помощи и заступления припадаю к Твоей безмерной благости и человеколюбию, да получу прощение грехов моих, ими же волею согреших пред Тобою, Господи. Яко Тебе подобает всякая слава, честь, со Отцем и Святым Духом, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.






КАФИЗМА 2
Псалом 9
Исповемся Тебе, Госпоже, всем сердцем моим и повем в людях вся чудеса Твоя, хвалу и славу Твою; по Господе Бозе Тебе подобает слава и Тебе да вознесется сердечный глас хвалы; кающиися бо грешницы у Бога и в Боге обретают спасение Тобою; воздохнут они смиренне, и Ты, сердобольная Мати, исцеляеши сокрушение сердец их, в мире и тишине по трудех странствия своего, при Твоем утешительном предстательстве, почиют они о Господе.
Псалом 10
На Госпожу Пречистую Деву Марию уповаю ради щедрот и милости Ея: очи Ея на нищих призирают и руце Ея к сиротам и вдовицам простерты; взыщите Ю от юности Вашея и прославит вас пред лицем Бога ходатайство Ея к престолу Его, отымет множество наших грехов, милость и утешение небесное всегда Она нам приносит. О Приснодево Преблагословенная, простири к нам крепкую десницу Твою, со благоговением ю лобызаем, и не отврати от нас лице Твое.
Песнь вместо славы





Пресвятая Дево, Мати Христа Бога нашего, смиренно молюся Ти: души моей страсти лютыя исцели и прощение даруй многим моим прегрешениям, ихже безумне содеях аз. Душу и тело осквернив окаянный, увы мне, что сотворю в час онь, внегда грознии Ангелы душу мою разлучат от страстнаго моего телесе? Тогда Помощница ми буди и предстательница теплейшая, Тя бо имам твердую и необоримую стену, раб Твой.
Псалом 11

Спаси мя, Мати Премилостивая, источниче благостыни и бездна щедрот; коль красны суть путие Твоя и коль мирны стези Твоя! В Тебе сияет небесная доброта чистоты, свет правды, и светлости, и истины; паче солнечнаго света одеяна еси ризами позлащенными, преиспещренными, преукрашенными красотою чистейших Твоих добродетелей; дванадесят пресветлых небесных звезд составляют венец, иже на главе Твоей: слава Тебе, всех верных христиан усердная Заступнице.
Псалом 12

Доколе, Госпоже, забудеши мя и не избавиши мя в день скорби моея? Доколе вознесется душевный враг мой на мя? Силою и властию Твоею сокруши его, буди мне, немощнейшему, Госпоже, столп крепости и оружие, сокрушающее врага, возвеличу Тя, Благодатную, сердцем и устнами прославлю, яко непобедимую Воеводу.
Псалом 13

Рече безумный, адский противник в сердце своем: пожену и постигну верных Христовых и убиет их рука моя. Восстани, Госпоже, предвари его, запни ему и низложи вся злыя советы его. Твоему могуществу кто противиться станет? Твоей власти кто воспротиворечит? Твою матернюю любовь к верным кто пресечет? Ад трепещет святейшаго имени Твоего, мертвыя восстают от силы Твоея; от единаго мановения Твоего бесчисленныя кровожадныя воинства погибают; о Приснодево Богородице! невместимаго всемогущаго Бога во утробе Твоей вместила и носила еси.
Песнь вместо славы
Радуйся, пространнейший дворе и пресветлейшая палато, Марие, Мати Христа Бога нашего: спаси певцы Твоя, яко да в бурном океане жизни сея всегда к Тебе прибегаем.
Псалом 14

Госпоже, кто обитает в жилищи Божии, или кто вселится в святую Сионскую гору, идеже присещает свет лица Божия? Той боголюбец, иже по Бозе все упование свое на Тя едину возлагает; той боголюбец, иже в уме своем обносит всегда сладчайшее имя Твое; той боголюбец, иже воспевает чудеса и милости Твоя; той боголюбец, иже подражает смирению, кротости и целомудрию Твоему; той вселится в преблаженное жилище Божие, иже, о Преблагословенная Приснодево Марие, величит душею Господа и радуется духом о едином Боге Спасе своем. Потечем, грешницы, потечем по стезям Матери Божией, держимся за стопы Ея крепко и не отступим молитвами от Нея, коленопреклоняяся пред святым изображением лица Ея, возводя ум на первообразное, дондеже обрящем милости Ея во благовременну помощь к наследию небеснаго обетования.







Псалом 15
Сохрани мя, Госпоже, яко излияся на Тя неисчерпаемый ток Божией благодати, излей и на меня каплю ея; чрево бо Твое девственное, утроба Твоя чистейшая Всевышняго Бога, возлюбленнаго Сына, от Духа Святаго роди; благословени пречистии сосцы Твоя, ими же Спасителя Иисуса Христа питала еси. Исповедайте Ей хвалы, девы целомудренныя, аще токмо обрели есте благодать и милость Ея, дадите великолепие имени Ея и хвалите в век века зачатие и рождество Ея.
Псалом 16
Услыши, Госпоже, правду мою и отжени от мене скорбь мою. Исповемся Тебе во гласе радования и воскликновения, егда излияется на мя милость Твоя; уподобитеся Ей в боголюбии и вы, святие девы Божии, прославите Ю во гласе уст и сердца вашего; сице бо Ея благодать восприяша девы мученицы и прочии, плененнии любовию сладчайшего Иисуса, восприяша от него нетленные райские венцы. Слава Тебе, Владычице, любящим Тя девам неотъемлемое сокровище.
Песнь вместо славы
Радуйся, Мати Марие, звездо присносияющая, от Нея же солнце правды, Христос Бог наш возсия, Его же светлостию слепии прозреша. Моли за нас, грешных рабов Твоих, и многомощными Твоими молитвами помози видети Тя, возвеличенную Госпожу Ангелов, и сподобитися с ними славити Тя в горнем Сионе во веки веков, аминь.






По 2-й кафизме тропари, гл. 2:
Тебе, Богородице, с верою просим, бед многих и прегрешений да избавимся, ибо инаго, Пречистая, скораго не имамы утешения, разве Тебе благоутробныя, подающи всем спасение.
Едина Бога без истления рождшая, Тебе припадаем, Приснодево со страхом и любовию взывающе: страстей и недугов лютых избави ны.
Егда душа имать разлучитися от телесе, тогда предстани ми, Богорадованная, и врагов советы разруши, ищущих поглотити мя, яко да свободився Тобою князей тьмы, части избранных сподоблюся молитвами Твоими.
Молитва:
Пречистая Владычице Богородице! вем, яко аз сквернав и нечист, и недостоин есмь, и всякаго греха исполнен есмь. Сего ради, яко повинный, со многим стыдом и со слезами вопию Ти, Владычице моя Богородице: помилуй мя и помози ми, и утеши мя, недостойнаго раба Твоего (имя). Мати всякия утехи, Сына Твоего и Бога нашего молити не престай, яко грешная и окаянная моя душа сниде во глубину зол. Аз же, грешный и нечистый, помышляя о прежних и нынешних своих гресех, рех: несть злобы никоея, еяже аз, окаянный, не сотворих. Того ради ужасаюся и боюся Сына Твоего и Бога Моего и праведнаго Его судища. Тем же с сокрушенным сердцем и со слезами вопию Ти: умилосердися, Владычице моя Богородице, помилуй мя, самовластным умом преступившаго оправдания и повеления Сына Твоего и Бога моего. Не остави мя погибнути в моих греховных сквернах и обычаях, но посли на мя милости Твоя богатыя.
Ты бо еси милосердия и милости Мати, не презри мя гибнущаго, но обрати мя и исторгни из тины греховныя, якоже древле Сын Твой исторг блудницу, блуднаго сына и мытаря. Даруй мне источник слез и омый скверну грехов моих. Не отрини мене, не гнушайся мене, сквернаго, но водами щедрот Твоих угаси изгоревшую напастьми душу мою, избави мя пламени бесовскаго обдержания и от лаяния их исхити мя, да вижду Тя, отгоняющую от мене во время отшествия моего темноличных бесов, предавши мя благим и светлоличным ликом святых Ангелов. Ты бо еси, Богородице, грешником спасение, отчаянным заступление и обращение, печальным утехо. Тебе бо Сын Твой, Бог наш, дарова Ходатаицу нам, призывающим Тя от всего сердца. Спаси мя, Пресвятая Богородице, недостойнаго раба, ради милости Сына Твоего и Бога нашего, аминь.





КАФИЗМА 3
Псалом 17
Возлюблю Тя, Госпоже и Царице небесе и земли, и во языцех преславное имя Твое прославлю; исповедайтеся Ей сокрушеннии сердцем и укрепит вас противу всех врагов ваших; свет нам, Госпоже, благодать чрева Твоего и от Тебе питаемся млеком духовныя сладости Твоея, и паки алчем и жаждем ея. Вернии, взыщите и прославите Владычицу, яко Она есть скорая помощница и ваша к Богу предстательница; буди, буди прибежищем нашим, Преблагословенная Мати Христа Бога нашего, понеже Ты еси верным дивное утверждение; слава Тебе, всех верных усердная Заступнице.
Песнь вместо славы
Пресвятая Владычице моя Богородице, прошу и молю Тя усердно: избави мя от внезапныя и лютыя смерти, наипаче же в час кончины моея милостива предстани ми и руки бесовския исхити, суда, предания и страшнаго истязания, и мытарств горьких, и князя лютаго, и вечнаго осуждения всесильною Твоею помощию свободи мя.
Псалом 18
Небеса поведают славу Божию, поведают и твою славу, Приснодево Марие; мастями благодатнаго благовония Твоего вси концы земли облагоухани суть; воздыхайте к Ней, обуреваемые беззакониями; грешницы, ищите Ея помощи и приведет вас к тихому пристанищу Божия милосердия; песньми псаломскими толцыте утробы щедрот Ея и одождит вам благодать милости Своея; прославите Ю, праведнии, перед престолом Божиим; хвалите Ю, небеса небес, и святейшее имя Ее да ублажает вся земля.
Псалом 19
Услыши нас, Госпоже, в печали и на молитвы наши обрати матернее лице Твое; не отвержи нас в страшный час смерти, но предстани душе нашей, внегда разлучатися ей от тела; посли Ангела мирна в сретение ея, им же от злых духов безопасно да соблюдется, покажи ей милостива и благоуветлива правосуднаго Судию веков, Иже предстательством Твоим прощение ей подаст и удостоит вечнаго покоя с избранными Божиими.






Псалом 20
Госпоже, силою Твоею возвеселится сердце наше и сладостию имени Твоего утешится душа наша; от престола Царя славы посли нам премудрость, еюже во всякой истине просветимся, от плотских страстей сподоби благодатию Твоею воздержатися, яко да свет благодати Твоея в сердцах наших возсияет. Коль сладки любящим словеса Твоя, Дево Пресвятая, и коль благовонны капли благодати Твоея; славу и честь воспеваем Тебе и о преславном имени Твоем славимся и мы во веки; слава Тебе, верных скорая Заступнице.
Песнь вместо славы:
Радуйся, Марие Приснодево, преукрашенный раю, паче солнца светлейшая, паче звезд блистающая, паче всех аромат благовоннейшая, паче всякаго сельнаго цвета краснейшая, Юже Бог по смирению Ея избра в возлюбленную Невесту Себе. О Владычице! не отвратися от мене, недостойнаго грешника, но от гнусной скверны сотвори чиста, беззаконнаго - праведна, лениваго - усердна, яко да Тебе, Госпоже, работати и Тя хвалити возмогу во веки веков, аминь.
Псалом 21
Боже, Боже мой, да призрит на мя щедротами Своими Преблагословенная Приснодева Мария. Небесным Ея благословением спасение вечное обретох. Сего ради и взываю к Тебе, Госпоже моя, во дни и в нощи, да внидет пред Тя молитва моя и Ты, Владычице, приклони ухо Твое к молению моему. Мене искаша душевные врази мои везде, но крепкою десницею Твоею защищен есмь и под сению милости Твоея обретох пресладкий покой; слава Тебе, недремлющая моя Хранительнице.
Псалом 22
Господь пасет мя и Ты, Богородице Приснодево, умоляеши Его, да обратит Он божественное лице Свое на мя. Слава Его благоутробию! Слава Твоему матернему предстательству! Да будут благословенны очи Твои, ихже милостивно обращаеши на кающихся грешников; благословенно да будет сияние лица Твоего, благословенна да будет благодать святаго образа Твоего, благословенна буди скорая милость рук Твоих; благословен да будет Питавыйся девственным млеком Твоим; да благословят Тя апостоли и пророцы Божии, мученицы, исповедницы, и девственнии лицы да поют Тя.
Псалом 23
Господня есть земля и исполнение ея; Ты же, Владычице, соцарствуеши с Ним на небеси и Ангел хранитель нам еси Ты и на земли. Лучше есть угаснути солнцу, неже нам лишитися Твоего за нас к Богу Ходатайства. Славою и красотою облеклася еси, всякой драгоценности предражайшее есть одеяние риз Твоих, сияние солнца на главе Твоей и светлость луны под ногами Твоими; звездами украшен престол Твой и ненасытимо взирают на Тя все праведнии дуси. О пресветлая звездо утренняя, помяни нас, Госпоже, во благоволении Твоем и сотвори нас достойны быти, еже славити святое имя Твое; слава Тебе, всех верных скорая Помощнице и Заступнице.
Песнь вместо славы:
Радуйся, отчаянных надеждо благонадежная и помощь безпомощных скорая; аще что просиши у возлюбленнаго Сына Твоего, скоро приемлеши; аще чего от Него хощещи, бывает тебе: прошу и молю Тя, всемилостивая Госпоже, спаси мя и спасуся, и Тя благословлю во вся веки веков, аминь.








По 3-й кафизме тропари, гл. 3:
Стену нерушиму, твердое основание, пристанище небурное, стяжавше Тя, Всепетая, в пучине страстей обуреваемии в благоотишное заступление Твое прибегаем: ниспосли нам мир и велию милость.
Престол всезлатый Царя и рай процветший показался еси, Пречистая: Бога бо во чреве Твоем носивши, благовонствуеши нам божественными благодатьми, отонудуже вси Божию воистину Матерь Тя проповедуем присно, подающе нам велию милость.
Утешение скорбящих, очищение согрешающих Ты еси, Мати Дево Владычице; человеков бо спасение рождши, столп крепости верным соделалася еси, темже зовем: Христа Бога моли, даровати нам велию милость.
Молитва:
В Твое заступление и крепкую помощь ныне прибегох, Пречистая Госпоже Богородице! Весь есмь сквернен: не сохраних заповедей Сына Твоего и Бога моего, да яко ни на небо очима воззрети не смею, ибо тело злобою уязвих; ни руце воздети на высоту: полне бо еста лихоимства; ни устна отверсти на молитву: яко злогласованием слепистася. Воздыхания во мне несть от нечувствия; сердце отягчих величанием; душу омрачих немилосердием; тело ослабих леностию; нозе преткнух о камень сластолюбия; уши отверзох на слышание маловременныя похвалы; лице мое безстудием повлекох; смрад дел моих обоняста ноздре мои; и весь бых яко древо неплодно или яко храм пуст, ему же на разорение вси поучаются. Тать же души моея, диавол, крыется в гнезде сердца моего, видит бо мя неогражденна и тщится малое имение веры моея восхитити и, аки пленника греховными узами связав, к своему хотению мя нудит. Что убо содею - не вем: самовластен Богом сотворен бых, обаче волею поработихся похотному бесу и умножишася греси мои паче песка морскаго. Како могу умолити Творца моего и Господа, или како надеюся помилован быти? волею вдався на осквернение плоти и по вся часы приближаюся к греховным сластем; плоть убо моя осквернися блудом, язык срамословием распростреся; внутренняя же моя исполних смрадных помысел и отнюдь весь мой разум попустих в сопротивная Божию закону. И того ради тужу, и скорблю, и печалуюся, по вся часы припадаю к щедротам Твоим, Госпоже Богородице! Не прогневайся на мя, грешнаго, да не всуе жизнь моя сократится; но призри, Владычице, на мя унылаго, умоли Рождшагося от Тебе, да не предан буду в жребий грешных. Ты бо еси Божия Мати и аз, раб Твой, всегда на Тя надеюся: за мене, Своего раба, умоли Сына Твоего и Бога моего, Емуже слава со Отцем и Святым Духом ныне и присно, и во веки веков. Аминь.






КАФИЗМА 4

Псалом 24
К Тебе, Госпоже, воздвигох душу мою, яко да на страшнем суде Божием Твоими молитвами не постыжуся, ниже да посмеются о мне врази мои и поднебесной злобы лукавнующии полки да не преткнут стопы моя, ниже да не превзыдут мене сети смертныя; с кротостию притецы к душе моей, путеводительница буди ко отечеству небесному и к блаженному собору избранных Божиих сопричти мя.

Псалом 25
Суди мя, Госпоже, яко аз незлобою моею ходих, уповая на Тя не изнемогу. Воспламени сердце мое огнем любви Твоея и поясом чистоты Твоея востягни утробу мою, милость и щедроты Твоя пред очима моима суть; наслаждуся во гласе хвалы Твоея, Госпоже; возлюбих святолепное лице Твое, поклоняюся ему и почитаю святое владычество Твое. Исповедайтеся имени Ея, яко свято есть, и поведите в век чудеса Ея.

Псалом 26
Госпоже, небесное сияние лица Твоего да будет просвещение мое и светлость благодати Твоея да возблистает во уме моем; вознеси главу мою на враги моя, яко аз преславное имя Твое воспою, и не отврати лица Твоего от мене; красоту и доброту Твою возжела душа моя и Тя во дни и в нощи ищет сердце мое, Царице Небесная, не отстави благодати и милости Твоея от мене и прославлю во языцех славу Твою, еюже прослави Тя Отец, Сын и Святый Дух.
Песнь вместо славы:
Преукрашенная и во веки благословенная всеми Приснодево Богородице Марие, невместимаго Бога храме, Духа Святаго приятелище, двере Небеснаго Царствия, всея вселенныя Мати, приклони ухо Твое к недостойному моему молению и буди мне, грешному, милостивая попечительница и во всем помощница.

Псалом 27
К Тебе, Госпоже, воззову и услыши мя, и во гласе хвалы Твоея возвеселиши мя. Помилуй мя в день тесноты моея и светом истины Твоея озари мя; Сам Господь во утешение наше Тя дал есть и Ты крепость моя и хвала о Господе; почерпну убо воду благодати Твоея с веселием и испию от источника милости, и не вжажду во веки.

Псалом 28
Принесите Госпоже нашей, сынове Божии, принесите Госпоже нашей славу и хвалу. Даждъ силу рабом Твоим, Мати пресвятая, и благословение славящим и хвалящим Тя. Услыши сердечное воздыхание взирающих к Тебе и не презри молитвы призывающих Тя; да будет рука Твоя распростерта и готова к вспоможению нам и ухо Твое слышащее горестный и утомленный глас наш, Ты бо еси едина наша Матерь сердобольная.

Псалом 29
Вознесу Тя, Госпоже, яко Ты еси прекрасное жилище Святаго Бога; вознесу Тя, Госпоже, яко восприяла еси мя в милость Твою и от душевнаго врага, противника моего, избавила мя еси: не отвратися и до конца множества ради грехов моих, оживотвори дух мой и окаменелое сердце мое умягчи в покаяние, яко да и аз принесу Тебе жертву славы и хвалы. Радуйтеся, небеса, и веселися, земля, понеже утешает Мати Мария верных рабов Своих и нищих духом милует и благоволит о них.
Песнь вместо славы
Радуйся, небес радосте! Радуйся и земли истинное веселие, Марие, Мати Христа Бога нашего! Ты умы любящих Тя любезно просвещаеши и верныя Твоя певцы со тщанием приводиши к сладости райских обителей: к Тебе, к Тебе, Госпоже, обращаю лице мое, на Тя взирают очи сердца моего, на Тя уповает душа моя; помилуй мя, Владычице, приведи к отечеству любви вечныя.

Псалом 30
На Тя, Госпоже, уповах, и не постыжуся во век: благодатию Твоею приими мя и воззрением матерним утеши мя; Ты еси крепость моя, и прибежище мое, и утешение мое, и покров мой, и надеждо моя непостыдная; в руце Твоего матерняго заступления вручаю убогую мою душу, весь живот мой, последний день, конечную минуту дыхания моего и ужасное прохождение воздушных мытарств.

Псалом 31
Блажени, ихже сердца любят Тя, преблагословенная Приснодево; Воплошщимбося из Тебе грехи их милостивно очистятся и беззакония их покрыются, от плода бо святыя и пречистыя утробы Твоея излияся на всех кающихся грешников благоутробие Божие; и Ты, Владычице, прямая еси стезя к Царству Небесному, блудящих в мрачной нощи греховной просвещаеши и уклоняющихся в законопреступныя дебри милосердно на путь истинный наставляеши: слава Тебе, всех верующих скорая помощнице и заступнице.
Песнь вместо славы:
Радуйся, Приснодево Богородице Марие, нетленный ковчеже, от потопа греховнаго весь род человеческий спасший. Радуйся, всех к Тебе притекающих надежное и безопасное прибежище. О всеблагодатная, всепрекрасная, всесладчайшая, всеблагословенная, помяни нас, грешных, у престола владычества Господня, Ему же Ты во славе предстоиши и нас призираеши, аминь.






По 4-й кафизме тропари. гл 4:
В мори мя плавающа, на пути шествующа, в нощи спяща соблюди, бдящу просвети ум мой, Госпоже, и настави творити волю Господню; яко да обрящу в день судный в житии содеянных ми разрешение, прибегая в кров Твой, Благословенная.
Не вниди со мною в суд, Христе, аз бо вем моя осуждающыя мя грехи, и Тебе взываю: молитвами Рождшия Тя помилуй мене смиреннаго и недостойнаго, яко разбойника и блудницу, мытаря и блуднаго, Человеколюбче, не бо праведных пришел еси спасти, но паче грешныя.
Даров Твоих честных наслаждающеся, не умолчим пети, Богородице, милости Твоя всегда раби Твои, зовуще и глаголюще: Пресвятая Дево, всех нас изми от козней вражиих и нужд и всякаго прещения: Ты бо еси наше заступление.
Молитва:
О Владычице, преблагословенная Защитнице рода человеческаго, прибежище и спасение притекающих к Тебе! вем, воистину вем, яко зело согреших и прогневах, премилостивая Госпоже, рожденнаго по плоти от Тебе Сына Божия; но имам многие образы прежде мене прогневавших Его благоутробие: мытари, блудницы и прочие грешники, имже дадеся прощение грехов покаяния их ради и исповедания. Тыя убо образы помилованных очесам грешныя моея души представляя и на толикое Божие милосердие, оных приемшее, взирая, дерзнух и аз, грешный, прибегнути с покаянием к Твоему благоутробному, сильному и непрестанному ходатайству. О Всемилостивая Владычице! да подаси ми руку помощи и испросиши у Сына Твоего и Бога матерними и святейшими Твоими молитвами тяжким моим грехом прощение. Верую и исповедую, яко Той, Его же родила еси, Сын Твой, есть воистину Христос, Сын Бога живаго, Судия живых и мертвых, воздаяй комуждо по делом его; верую же паки и исповедую Тебе быти истинную Богородицу, милосердия источник, утешение плачущих, взыскание погибших, сильную и непрестанную к Нему ходатаицу, зело любящую род христианский, и споручницу покаяния. Воистину бо несть человеком иныя помощи и покрова, разве Тебе, о Госпоже премилостивая! и никтоже, уповая на Тя, постыдеся когда и, Тобою умоляя Того, никтоже оставлен бысть. Того ради молю Твою неисчетную благость: отверзи двери милосердия Твоего мне, заблуждающему и падшему в тимения глубины; не возгнушайся мене, сквернаго, не презри грешнаго моления моего, не остави мене, окаяннаго, егоже во погибель злобный враг похити; но умоли всемощными и святейшими Твоими молитвами, о милосердая! рожденнаго от Тебе милосердаго Бога, да простит великия моя грехи и избавит мя от пагубы моея, яко да и аз со всеми получившими прошение воспою и прославлю безмерное милосердие Божие и Твое непостыдное о мне заступление в жизни сей и в некончаемом веце. Аминь.






КАФИЗМА 5

Псалом 32
Радуйтеся, праведнии, о Господе, радуйтеся и о Приснодеве Марии, воспойте Ему песнь нову, добре пойте и Владычице со восклицанием; пийте от небесныя сладости Ея, услаждает бо Она сердца и уста премудрых; да возвеселится убо душа наша о Ней, Она, яко сладчайшая манна, препитает нас в пустыне мира сего, и избавит от смерти души наша.

Псалом 33
Благословлю Госпожу Марию во всякое время, выну хвала Ея не оскудеет во устнах моих; возвеличите Ю со мною вси, насыщенные медом и млеком утешения Ея, в бедах и скорбех призовите Ю, и в нуждах ваших обрящете помощь и покой; сладостне приимите святый образ жития Ея и поревнуйте любви и смирению Ея, понеже кротка и смиренна Дева Пресвятая: Несозданное Слово Духом Святым плоть от Нея восприя.

Песнь вместо славы:
Радуйся, Приснодево Пресвятая Марие, честнейшая Херувимов, славнейшая Серафимов, превысочайшая всех Святых! Соблюди, молю, сердце мое от греховных преткновений, яже девственным очесем Твоим неугодна суть, отвлецы ум мой от прихотей земных и к небесней любви обрати, яко да душа моя поучится правде Твоей, и сердце преисполнится весь день хвалы Твоея.

Псалом 34
Суди, Госпоже, обидящыя мя и противу их востани и охрани невинность мою. Душа моя о Тебе веселится и Твоими молитвами возрадуюся: милости Твоея полны суть небеса и земля. Быша простерты ми всюду адския сети, но Ты, Владычице, благостынею Твоею защитила мя от них; слава Тебе, помощнице моей; вся кости моя рекут: Госпоже, Госпоже Марие, кто по Бозе подобен Тебе!

Псалом 35
Глаголет пребеззаконный на имя Твое хулу, о Святейшая Всецарице, и дивная чудеса мнит быти измышлены; глаголы скверных уст его беззаконие и лесть, но мы веруем и исповедуем, что Ты с плотию преставилася еси к небеси и предстоиши престолу Божию; чудеса Твоя и милости Твоя суть бездна многа и вси чтущии Тя под кровом крилу Твоею надежно укрыются. О Мати Божия, предстательством Твоим приклони святейшее лице возлюбленнаго Сына Твоего и Спасителя нашего к нам, сотвори Его молитвами Своими к нам, грешным, милостива: пробави милость Твою ведущим Тя; благодать Твоя излияся по всей земли, власть и сила в мышце Твоей, крепость и утверждение в деснице Твоей; благословенна хвала Твоя на небеси, благословенно великолепие Твое и на земли.
Песнь вместо славы:
Радуйся, раю словесный и Богопросвещенный, чистая Дево Богородице, всяк, притекаяй любовию к Тебе, всяких скорбей и печалей свобождается; темже молим Тя: всех, по вере преставльшихся рабов Твоих, благочестно Тя Богородицу исповедавших, всякаго злострадания и вечнаго осуждения избави и чаемый рай присносущнаго наслаждения Тобою улучите сподоби, едина Пречистая.


Псалом 36
Не ревнуй лукавнующим, ниже завиди беззаконие творящим, о истинный чтителю святыни Матери Божией! Творящии бо беззаконие, яко злак, скоро отпадут; уповай на всемощную Царицу Небесную и твори благостыню, и упасешися в богатстве Ея; лучше есть малое со благодатию Ея, нежели сокровища многа и камения многоценна; уповай на Господа, уповай и на возлюбленную Матерь Его, и исполнятся вся благая прошения сердца твоего.
Песнь вместо славы:
Радуйся, пресветлейшая и прекротчайшая небесная Голубице, красотою благолепия Твоего просвети внутреннюю тьму мою; вонми, Госпоже, вонми воздыханию моему сердечному, от исполнения благодати Твоея ниспусти росу, оживляющую унылый дух мой.


По 5-й кафизме тропари, гл.5:
Многообразно, Дево, Христа преогорчих, помышлениями и словом и делы, и боюся страшнаго Его судища, но, предваривши, избави мя от лютых Твоим молением, Богородительнице.
Мене, много согрешившаго, Владыко, помилуй и спаси Рождшия Тя мольбами, да Твое многое прославляю и безмерное милосердие.
Славою божественною блистающая едина, яко Матерь Тя прославльшаго, славу вышнюю улучити ми, Дево, умоли единаго Препрославленнаго.
Молитва:
О Пресвятая Дево Богородице, Преблагословенная Мати Бога Спаса моего, скорбящим радосте, ненадежным надеждо, и безпомощным помощь! Ты веси вся струпы моя греховныя, от них же аз желая очиститися, со скорбным сердцем прибегаю к Тебе и молюся Ти со слезами: призри на немощи моя и не даждь ми во гресех погибнути. Ты веси наготу души моея, помози ми одеятися ризою возлюбленнаго Сына Твоего. Ты веси, яко нищ есмь аз, потщися отверсти ми сокровищницу благодатных даров, да сохраню данные мною при святом крещении обеты; ты веси враги моя плотския и безплотныя, избави мя от них. Ты веси, Преблагая Заступнице наша, время исхода души моея из окаяннаго телесе моего, наипаче милостивно предстани ми тогда, да во святом присутствии Твоем будет исход души моея тихий и отрадный и да не ополчатся на ню духи злобы поднебеснии, но, покрываема неприступным для них Твоим покровом, да возвратится без зла к своему началу и источнику.
О любоблагоутробная Мати, яви мне, странну, сиру и убогу, яко Ты еси воистинну ми Мати милосердия и щедрот и не престани покрывати мя и неусыпно ходатайствовати о мне, дондеже приведеши в небесные чертоги Божественнаго Сына Твоего, Ему же со безначальным Его Отцем и Пресвятым Духом да будет честь, слава и поклонение во веки веков. Аминь.






КАФИЗМА 6
Псалом 37
Госпоже, да не яростию и правосудием Своим обличит нас Господь в беззакониях наших. Ты, всемилостивая Предстательнице, исходатайствуй у Него прощение нам, безответным в онех. Ты бо еси непостыдная надеждо наша и упование неложное; несть мира в костех наших от лица грех наших, но Преблагословенным плодом чрева Твоего примирихомся с Богом, благодать Его и Твоя милости одесную нас.
Псалом 38
Рех, сохраню спасительныя пути возлюбленнаго Сына Твоего, Царице Небесная, и благодать Христова будет мне подана, но дух мой бодр, плоть же немощна; помилуй мя от небеси и от высоты славы Твоея, Помощнице моя, и внегда подвижатися ногам моим от пути праваго, не попусти и сохрани их, да не поползнутся и не преткнутся о камень злых страстей, и да не порадуются о мне душевнии врази мои! Услыши молитву мою, Госпоже, и не презри убогаго моления моего.
Псалом 39
Терпя потерпех благодать Твою, Госпоже, и сотворила еси мне по множеству милости Твоея: услышала еси молитвы моя и извела еси мя от рова грехолюбивых страстей и от ямы адскаго врага. Дивны и неизследимы суть Твоя щедроты; да возрадуются и возвеселятся о Тебе вси любящии тя, ненавидящия же имя Твое снидут во ад; благословенна и препрославленна Ты, Владычице, во веки веков.
Песнь вместо славы:
Радуйся, предражайший небесный Маргарите, егоже духовныя красоты и светлости никакая тьма греховная обступити возможе; аз же, грешник, знаю моя беззакония и, повергаяся смиренно пред стопы Твоя, молением молю, да не презриши мя, о Надеждо моя преблагая, но великое окаянство мое воздвигни из глубины греховныя, да не погибну, яко неключимый раб в будущем веце.
Псалом 40
Блаженна и преблаженна Ты, Богородице Марие, разумеваеши бо на нищих духом и убогих сердцем. Во исповедуемых пред Богом и пред Тобою немощех их действует Божия всемогущая сила и Твое матернее ходатайство. Слава Тебе, Владычице, безпомощных помоще, нищих и убогих богатство неотъемлемое.
Псалом 41
Имже образом желает елень на источники водныя, сице к святой любви Твоей, Царице Небесная, прибегает жаждущая душа моя; Ты еси жизнь жизни моея и питательница бедныя плоти моея; Ты млеком питала еси Спасителя души моея, Сама же питалася еси нетленною пищею божественнаго учения Его. О Свете, небесным светом осиянный! Просвети, молю Тя, внутреннюю мою тьму, да ум мой и желание мое воскрылятся при свете Твоем к горнему Сиону.
Псалом 42
Суди мя, Госпоже, и разсуди прю мою с плотию моею, прю с миром прелестным, прю с диаволом - змием лукавым, с аспидом смертоносным, да избавит мя от сих триех ужасных врагов единая помощь Твоя; сокруши, Владычице, гордыя главы их, истощи силы их, и укрепи мя противустати им; десница Твоя в крепости, держиши бо ею Содержащаго вся. Да воскреснет Господь во мне благодатию Своею, за Твоя матерния молитвы, и расточатся врази моя.
Песнь вместо славы
Радуйся, яко дар прияла еси, яко Мати Божия, всех христиан недуги исцеляти, и от бед избавляти, и грехи отпущати, и от пленения спасати, и от всякия нужды; не презри и нас, Госпоже, веси бо, ихже требуем, - здравия телесем и душам спасения.
Псалом 43
Владычице! Отцы наши возвестиша нам и сами ныне ушима нашима слышим и очима видим, коль неизследовани суть щедроты Твоя, и коль предивны чудеса Твоя, и коль неисчетны милости Твоя: восток и запад, юг и север озарени суть ими; повсюду небесныя благостыни Ея уготованы хвалящим Ю, хвалящии бо святейшее имя Ея возвеличатся от Бога.
Псалом 44
Отрыгну сердце мое слово благо Госпоже Приснодеве Марии: яко из уст Ея сладкодышущих исходит небесная сладость, яко святейшим плодом чрева Ея грехи мои очищени суть, яко непорочным девством Ея блаженное безсмертие душе моей подадеся, яко рождеством Ея избавлен есмь от адскаго плена и в вечное небесное отечество возведен.
Псалом 45
Владычице! Ты еси прибежище наше во всяких нуждах наших, Ты крепость и сила, сокрушающая всех врагов моих; благостыни Твоея преисполнена земля, проходит даже до преисподних, от исполнения благодати Твоея бывший во аде, веселящеся, свободишася от него чрез преславное девственное Твое рождество и человецы смертнии сообщницы соделашася безплотным Ангелом.






Песнь вместо славы
Радуйся, преблагословенная Приснодево Марие, Мати Христа Бога нашего; Ты превыше сил небесных возвеличена и одесную Бога в ризах позлащенных и преиспещренных стоиши; к Тебе вопию из плачевной юдоли мира сего: покрый мя кровом крилу Твоею, даждь мне благодать скончатися во благочестивой вере и по преселении из сея жизни сподоби узрети благословенный плод чрева Твоего - сладчайшаго Иисуса Христа, Спасителя моего.
По 6-й кафизме тропари, гл.6:
Изнемогает мой ныне ум, впад во глубины противных помышлений, и несть ми ослабления: услыши мя искушаема и даруй ми умирение, яко благая, да не буду снедь лукаваго, Марие благословенная.
Судию мира милостива сотвори ми, Дево; никтоже бо якоже Тя можеши ходатайствовати, Матерь сущи Владыки всех Бога. Того убо прилежно моли о мне, едина чистая.
Видимо пред иконою Твоею предстоя, невидимо Тебе, живущей на небеси, мню предстояти, Мати живота, и со благоговением молюся врагов видимых и невидимых мя избави, Владычице.
Молитва:
Нескверная, неблазная, нетленная, пречистая, неневестная Богоневесто, Богородице Марие, Приснодево, Госпоже мира и надеждо моя! Призри на мя, грешнаго, в час сей и Егоже из чистых кровей Твоих неискусомужно родила еси, Господа Иисуса Христа, милостива мне соделай матерними Твоими молитвами; Того зревшая осужденна и оружием печали в сердце уязвившися, уязви душу мою Божественною любовию; Того во узах и поруганиях горце оплакавшая, слезы сокрушения мне даруй; при вольном Того ведении на смерть душею тяжце поболевшая, болезней мя свободи, да Тя славлю, достойно славимую во вся веки. Аминь.






КАФИЗМА 7
Псалом 46
Вси языцы восплещите руками, и в воскликновении воспойте Приснодеве Марии преславней, яко Та есть врата вечныя жизни, дверь спасения и примирения с Богом, яко Та есть надежда кающихся, утешение плачущих, благоговение, мир и спасение душ всех верующих избранных Божиих; пойте убо Ей вси любящии имя Ея, пойте, яко Она есть Царица небесе и земли.
Псалом 47
Велика еси и хвальна зело, Госпоже, во граде Бога небеснаго и во всей церкви избранных Божиих; честнейша и славнейша еси ангельских и архангельских чинов, райскими цветами увенчанна. Воскликните Ей сладчайшими песньми Начала и Власти, усретайте Ю Силы и Господствия, Херувими, Престоли и Серафими возвеличите Ю, предстоит бо одесную возлюбленнаго Сына Своего. О, коль пресветлым лицем восприял Ю есть Ангелов и всех Святых Господь, и дал есть Ей превыше всех сил небесных вечно блаженное место!
Псалом 48
Услышите сия вси языцы, внушите желающии внити в Царствие Небесное, молитеся усердно Приснодеве Марии, обносите всегда в сердце святейшее имя Ея и обрящете живот и радость безконечную. Та бо приносит молитвы наши к возлюбленному Сыну Своему и Богу и Сама выну у престола Его молится о всех нас; Она есть заступница, роду христианскому дарованная, Она есть единая истинная Матерь всех нас, и во всем помогающая. Слава Тебе, всемилостивейшая Мати Божия, от всех христианских родов почитаемая и поклоняемая.
Песнь вместо славы
Радуйся, Чистейшая, Святаго Духа приятелище и непорочное Слова Божия святилище; радуйся Пресвятая Мати и Приснодево Марие, яко радость Ангелов и человеков, сладчайшаго Иисуса Христа, от Духа Святаго родила еси плотию и младенца Его пеленами повила еси, в ложеснах носила еси, яко возлюбленнаго Сына млеком питала еси, объимая лобзала еси Того. Молю Тя, великая Владычице, исходатайствуй мне, грешному, у Сына Твоего и Бога прощение грехов, да не лишуся Царствия Небеснаго.
Псалом 49
Бог богов Марии глагола чрез Гавриила, возвещая: радуйся Благодатная, с Тобою Господь! Тобою, обрадованная, спасение миру возвещается и падший человек возставляется; красоту Твою и доброту Вышний возжела, украшен бо внутренний чертог Твой, Дщи Сионова, и сподобилася еси предуготовати Себе в сретение Бога Твоего, царствуеши бо с Ним преславно на небеси; помози и нам достигнути вечнаго обетования.






Псалом 50
Помилуй мя, Госпоже, яко Мати милостей зовешися и по множеству щедрот Твоих помози очиститися мне покаянием от беззаконий моих, излей благодать Твою на мя и благостыню Твою не отрини от мене, яко беззакония моя исповедаю Тебе и пред Тобою винна себе творю. О Владычице! Благословенному плоду чрева Твоего мя примири и воздаждь души моей радость спасения ея.
Песнь вместо славы
Радуйся, яко все естество Ангельское похвальная приносит Тебе, истинней Божией Матери и заступнице всех, притекающих к Тебе, ведуще, яко несокрушимым покровом Твоим праведных возвеселяеши, грешных заступаеши, бедствующих избавляеши и молишися о всех верных.
Псалом 51
Что хвалишися во злобе, о прелукавый змие, аспиде адский? подклониши гордую главу твою благословенней и кротцей Жене, Ея силою погрязнеши во глубине, яко мысленный Фараон, ногою Ея сокрушится власть твоя, десницею Ея расточится злоба твоя, святынею Ея весь яд твой обратится в ничто; и мы, верующии, радуемся о имени Ея и воспеваем вся преславная деяния Ея и величия Божия.
Псалом 52
Рече безумный враг в сердце своем: человека изжену от едемскаго селения, взыду и буду дух лживый во устах змия, и женою изжену мужа ея; но якоже отстоит небо от земли, тако отстоят судьбы Божии от твоих, окаянный льстец, мыслей; не возносися о падении жены, Жена сокрушит твою главу, ты злоковарством твоим изрыл ей пагубную яму, но сам со всем темным воинством твоим впал еси в сеть смирения Ея.
Псалом 53
Владычице, во имя Твое спаси мя и от беззаконий моих молитвами Твоими избави мя. Ты помогаеши мне и заступаеши душу мою, волею приношу Тебе жертву хвалы и исповемся имени Твоему, яко благо есть: предстательством Твоим к Богу, матернею любовию к христианскому роду от всякия печали Ты избавляеши мя.
Псалом 54
Услыши, Госпоже, молитву мою и не презри моления моего, в скорби есмь в помышлении моем, яко десница Божия за грехи мои отяготе на мне, тьма вечной смерти прииде на мя и ужас адов нападе на мя. Ты, Владычице, надежное утешение всем скорбящим, вонми унылой душе моей, утеши и избави ю, много бо может матерняя молитва Твоя ко благосердию Владыки.
Песнь вместо славы
Радуйся, прекраснейшая Приснодево Марие, яви моей душе кроткий зрак Твой и глас Твой пресладкий да услышат уши сердца моего, его слышанием оживотворится и востанет упадший дух мой. Помяни мя, Владычице, во царствии возлюбленнаго Сына Твоего, Христа Бога моего, воспоминаю и помяну аз святейшее имя Твое во всяком роде и роде.





http://www.magia-taro.com/t13297-topic
 

Вверх Снизу